Teksty bez polotu, z kiepską polszczyzną, okraszone zdjęciami autorskimi.

Zapraszam na nowy

Zapraszam na nowy adres bloga: sojka.ptica.rs

Преведи Przetłumacz

środa, 16 maja 2012

Славско жито

Gdzie: Serbia
(czyt. slawsko żito) Koljivo, panaija czy też prekadnja. To gotowana pszenica wymieszana z miodem lub cukrem i orzechami włoskimi.
Koljivo jest ważnym elementem związanym ze slawą. Przygotowuje się je dla spokoju duszy świętego, którego pamięć czci rodzina. Według wiary, wszyscy święci życie doczesne kontynuują na tamtym świecie i dalej są żywi. Obrzęd poświęcony czczeniu patrona rodziny związany jest z życiem, zdrowiem, błogosławieństwem i powodzeniem mieszkańców domu, w którym obchodzone jest święto. Po poświęceniu w cerkwi przynosi się je do domu. Gdy nadchodzi czas na łamane kołacza, należy zapalić świecę i okadzić pomieszczenie oraz osoby uczestniczące w obrzędzie, należy się przeżegnać. Osoby, które będą kołacz łamały częstują się koljivem, które popijają łykiem wina. Przed zjedzeniem koliva należy się przeżegnać, tak samo przed wypiciem wina. Następnie podają koljivo i wino pozostałym obecnym. 
Koljivo podaje się każdemu przybyłemu z gości, najpierw koljivo, potem wino ( w niektórych regionach nie podaje się wina gdyż koljivo zostało nim skropione w cerkwi).  

Jak przygotować Koljivo?
Potrzebujemy:
1 kg pszenicy
800 g mielonych orzechów włoskich
1 kg cukru lub miód
do dekoracji: mielone orzechy, migdały, czekolada, cukierki...


 Oczyszczoną pszenice należy zaleć wodą i zostawić na noc, lub przynajmniej na kilka godzin. Po tym czasie wlewamy do garnka świeżą wodę i gotujemy pszenicę ok 3 godzin na małym ogniu, w razie potrzeby dolewając ciepłej wody. Gdy pszenica jest już miękka, wylewamy wodę z gotowania i przelewamy pszenicę zimną wodą. Odcedzamy. Suszymy, w tym celu można wyłożyć pszenicę na czysty obrus. Następnie pszenicę należy zmielić np. w tzw. maszynce do mięsa lub innym urządzeniu. następnie wymieszać z mielonymi orzechami włoskimi i cukrem/miodem wedle uznania. koljivo powinno być słodkie. Można dodać cukru waniliowego. Wykładamy Koljivo do naczynia, ładnie formujemy, ozdabiamy i odstawiamy do schłodzenia. Gdy mamy mniej gości można przygotować połowę porcji.


W niektórych domach pszenicy się nie mieli, a pozostawia w całości. Jednak zmielona i dokładnie wymieszana z orzechami jest dużo smaczniejsza.
 
Ciekawostka z * Koljivo (...) Jest to ofiara składana Bogu z wdzięczności za płody ziemi oraz jako pamięć o świętym, który jest opiekunem rodziny i przodków, którzy byli wierzący lub za wiarę poświęcili życie. Ciekawy opis, w formie swoistej legendy chrześcijańskiej, prawdopodobnego pochodzenia zwyczaju przygotowywania pszenicy, prezentuje biskup Hrizostom. Jak podaje, ochrzczony w młodości cesarz rzymski Julian II Odstępca, gdy został mianowany na cesarza w latach 361-363, wyrzekł się wiary chrześcijańskiej i ponownie został poganinem i prześladowcą chrześcijan. Przed nadchodzącym chrześcijańskim Wielkim Postem nakazał zarządcy Konstantynopola, by jedzenie znajdujące się na targu pokropił krwią ofiar składanych pogańskim bogom tak, by chrześcijanie jedząc skalane jedzenie w czasie postu, zhańbili się. Jednak święty Teodor Tiron z pomocą patriarchy Konstantynopola Evdoksija ostrzegł chrześcijan, aby nie kupowali jedzenia z targu, jedynie by sporządzili koljivo, czyli pszenicę z miodem i właśnie tym posilali się w czasie siedmiodniowego Wielkiego Postu. Dlatego też Cerkiew Prawosławna pozostawiła obyczaj spożywania koljiva na pamiątkę tamtych wydarzeń. Ciekawą symbolikę ma cukier i miód dodawany do gotowanej pszenicy - a mianowicie wyobraża on szczęśliwy żywot niebiański, który czeka na chrześcijan po śmierci. (...)

autor: ja.

3 komentarze:

  1. ooo jakie to wszystko podobne,
    ja na swieta w domu mam kutie - gotowana pszenica, bakalie, miod i mak

    OdpowiedzUsuń
  2. Podoba mi się ta stronka. Mieszkałam 5 lat w Nowym Sadzie. Dawno, ale dużo pamiętam. Na Boże Narodzenie oprócz kutii robię prawosławne "żito" Nie spotkałam jeszcze w Polsce nikogo, kto zna i robi żito. Sprawdziłam teraz przepis...zgadza się. Tak właśnie robię. Pozdrawiam. Ewa

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja również pozdrawiam. Tylko czemu Nowy Sad to już przeszłość?

    OdpowiedzUsuń

Powiazane teksty... Plugin for WordPress, Blogger...