Strony

czwartek, 30 sierpnia 2012

Dwie ręce

To już ponad rok jak ktoś przywłaszczył sobie mój rowerek. Ciekawe kto też teraz na nim jeździ, a może rozebrali go na części? W Nowym Sadzie jazda na rowerze staje się coraz bardziej popularna. Ja póki co wybieram wypożyczony rower miejski lub starą dobrą jazdę na ramie z A.


Ps: 5 września w Nowym Sadzie odbędzie się publiczna debata właśnie na temat, niemalże masowej, kradzieży rowerów. Mieszkańcy, policja, władze miasta itd. będą dyskutować co z tym fantem zrobić.

niedziela, 26 sierpnia 2012

Висла на српском

Е па шта бисте рекли за један пост на српском језику? Хмм не видим сврхе да пишем на српском о Србији, Новом Саду, Дунаву или слично. Да ли неко од вас који тако често шетате поред Дунава реке,  било то у Новом Саду или Белом граду, размишљате како се шетају људи поред других великих река, рецимо поред Висле (Wisła)? Дуга је само 1047 километара, то је толико колико пут из Новог Сада до Варшаве.


Висла као свака велика река привлаче ме од увек. Занимљиво је како савремена, варшавска обала реке никако не подсећа на обалу са почетка 20 века до 80 година. Још до пре 30 година људи су активно проводили време поред реке, сунчање, купање, рвање  и одбојка на плажи.


Негде са развојем индустрије и загађењем реке живот се повукао у дубину обале. Док сам била у средњој школи мало шта се дешавало на Висли. А помисао о купању у реци било је разлог за вицеве да после купања у Висли можеш изаћи без више слојева коже ( а да искрено кажем не могу више да замислим купање у било којој великој европској реци). 
По који кафић и гомила тинејџера који пију пиво на степеницама бетонске обале. Касније дошло је време клуба на плажи са десне стране реке ( центар Варшаве налази се на левој страни) и тако је то све кренуло... 


Сада је на Висли у Варшави све више људи, песка, ватре, кафића, лежаљки, концерата, изложби, бициклиста. Милина је све то гледати. Иако се и даље нико не купа ипак је Висла лепо живнула. Да ли си са леве или десне стране реке није више битно. Пређеш мостом, пешке, бициклом, бусом, трамвајом или трајектом за само пар минута. 


Са погледом на стари град, врхове зграда из центра или на шумарак са друге стране, тамо према зоолошком врту, можда више волиш поглед на стари-нови стадион или један од мостова? 


У најави су велике промене око булевара, да уместо голих бетонских степеница наместе нешто лепо, модерно и функционално. Сачекаћемо, видећемо.
А река као река иде својим током према мору Балтичком.

Септембар 2011 -  јул 2012

poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Guča

W tym roku zlot odbywa się po raz 52. Temat na czasie, gdyż to właśnie dziś rozpoczyna się zlot trębaczy w Guczy (Драгачевски сабор трубача). To chyba po festiwalu EXIT, najpopularniejsza pośród cudzoziemców impreza w Serbii. Przyjeżdżają ich tysiące, ulice Guczy zamieniają się w francusko-niemiecko-angielskojęzyczne rzeki. 
Przez małe, bardzo małe miasteczko przewija się około pól miliona ludzi! Co roku na festiwal dociera coraz mocniejsza grupa reprezentantów z Polski.  
My w Guczy bawiliśmy się pięć lat temu. Spędziliśmy tam ponad cztery dni ( tyle wtedy trwał). Rozbiliśmy namiot na podwórku jakiś miłych ludzi i ruszyliśmy w tłum. Kilka dni dobrej zabawy, odkrywania uroków orkiestr dętych, serbskiego jedzenia i picia. Odszukałam zdjęcia z tego wyjazdu. Co się okazało? Tak dobrze się bawiliśmy, że zdjęć jest niewiele, większość jest nie ostra lub nie nadaje się do publikacji. Pozostaną w albumie rodzinnym. Z tego co się nadawało powstał ten filmik (muzyka: Mića Petrović - Zvonce kolo):
Гуча to dobra zabawa i świetna okazja by nawiązać nowe znajomości, poczuć o co chodzi w Serbii z tymi trąbkami i orkiestrami. Mnie osobiście trochę przeszkadzały stragany, na których można kupić czego dusza zapragnie, a raczej to co można było na nich kupić: małe, plastikowe trąbki, których dźwięk doprowadzał mnie do szału. Stragany wieją komercją, jednak nie odbiera to atmosfery radości i pozytywnej energii zlotowi. Zabawa do rana, a w ramach pobudki oczywiście orkiestra.
Obowiązkowe punkty: pomnik trębacza, wspiąć się na wzgórze, koncerty na stadionie, finał konkursu, spać w namiocie, parada, rzeka, zjeść kawałek mięsa z byka z rożna, włożyć muzykom pieniądze do trąbki lub kieszeni, poprosić kogoś o naukę tańca kolo...


Być może prawdą jest, że Gucza coraz mniej przypomina Guczę... Takie opinie krążą. W tym roku ostatniego dnia wystąpi nie kto inny a Ceca*. Co prawda wystąpi ona razem z zapowiedzianym Dejanem Lazarevićem. Lazarević** jest uznanym trębaczem i wielokrotnie zdobywał nagrody w Guczy. Cóż to będzie za koncert! To chyba mówi samo za siebie, w jakim kierunku podąża zlot trębaczy, w stronę festiwalu muzycznego, który będzie żerował na swojej tradycji. Obym się myliła.

I chyba tylko tak dla równowagi w piątek wieczorem odbędzie się koncert braci Teofilović. Zupełnie inna bajka niż Ceca jak i Trąbki. Bardzo lubię ich muzykę. Śpiewają a'capella stare serbskie pieśni,ale nie tylko. Serdecznie polecam:


 *Dla odważnych ;) A w jakim klimacie jest Ta piosenkarka Ceca można posłuchać TU jedną z jej piosenek z 2012 roku.
**Lazarević i jego najlepsza orkiestra zeszłorocznej Guczy


piątek, 3 sierpnia 2012

Skandarlija

Z cyklu ciekawostki. Ja chyba czegoś nie wiem, albo w ciągu mojego miesięcznego pobytu w Polsce dużo się w Belgradzie zmieniło...

Skadarlija, Skandarlija :)
A na tym zdjęciu to nie wiem, która to cerkiew świętego Sawy, gdyż na zdjęciu widzę
Cerkiew katedralną świętego Michała Archanioła w Belgradzie czyli Саборна црква у Београду.

Źródło: Rewia, nr 31, 1 sierpnia 2012.

czwartek, 2 sierpnia 2012

Рођендан

Jak się okazuje dziś są urodziny bloga! To już rok. Jestem szczerze zaskoczona, że blog trwa nadal. Z tej okazji dzielę się z wami tym pysznym tortem ;)
Срећан рођендан!